Konstrukce běžek pro jednotlivé styly má pochopitelně své opodstatnění. Jaké jsou možné úpravy skluznic, typy vázání a proč se liší jednotlivé běžky jsme vám přehledně popsali v předcházejících článcích. V tomto článku se zaměříme na jednotlivé typy konstrukcí.
Běžky na klasiku
Klasické běžky poznáme už od pohledu podle zvednuté ostřejší špičky. Ta slouží pro plynulý pohyb ve stopě po odrazu. Směrodatné je také větší klenutí v oblasti vázání (mazací komory). To při prošlápnutí lyže zajistí přilnutí mazací komory v kombinaci se stoupacím voskem ke sněhu a vy se tak pohodlně odrazíte bez podkluzování. Technika odrazu není jednoduchá, proto mají začátečníci u turistických běžek mazací komoru mnohem širší, než je tomu u sportovních běžek.
Běžky na bruslení (skate)
Běžky na bruslení nemají výrazně prohnutou špičku. Je spíše plochá a širší. Nemají ani vyznačenou stoupací komoru. Skluz se totiž vede po hranách, a ne po ploše skluznice. Také proto se na tyto běžky neaplikuje stoupací vosk, ale jen vosk skluzný.
Kombinované běžky
Kombinované běžky jsou podobné spíše běžkám na klasiku. Mají ale méně klenutou komoru, aby se na nich dalo bruslit. Kombinované běžky budete připravovat voskem v závislosti na zvoleném stylu. Pokud pojedete klasiku, nanesete si stoupací vosk na mazací komoru. Pokud budete bruslit, stačí nanést jen skluzný vosk.
Nejrozšířenější typy skluznic
1. Klasika
U klasických běžek se můžete setkat s různými úpravami skluznic. Klasická skluznice je doplněná o mazací komoru, do které se aplikuje stoupací vosk.
2. Šupiny
Další variantou u turistických běžek jsou tzv. šupiny. To jsou speciální výstupky po celé délce mazací komory připomínající kapří šupiny. Na běžky tak nemusíte aplikovat stoupací vosk a řešit jeho vhodný výběr.
3. Mikrokontaktní úprava
Zajímavá je také mikrokontaktní úprava. Běžky s touto úpravou také není nutné voskovat. Část skluznice připomíná smirkový papír, je ale nutné se o ni pravidelně starat smirkováním a sprejováním.
4. Skin
Velice oblíbenou variantou jsou skin běžky. Ty mají v oblasti mazací komory speciální mohérové pásy., Nemusí se mazat a jsou vhodné do všech povětrnostních podmínek. Fungují podobně jako stoupací pásy u skialpových lyží.
Běžky podle úrovně běžkařských dovedností
Turistické běžecké lyže jsou obecně širší, měkčí a mívají pomalejší skluznici. Jsou také stabilnější a vhodné v začátcích pro naučení správné techniky. Sportovní běžky mají lehčí konstrukci a rychlejší skluznicí. Je tedy nutné už mít zvládnuté základy. Budou se pak hodit pro všechny, kteří si chtějí užít dynamickou jízdu. Závodní běžky jsou podstatně užší, tvrdší a mají výrazně rychlejší skluznici. Bývají vyrobeny z odlehčených materiálů a zpevněné karbonem. Jejich skluznice je ale často s použitím těchto materiálů náchylnější na poškození, proto je pro ně nutná perfektně upravená trať.
Nezapomeňte na vázání
Při výběru běžek budete řešit také vhodné běžecké boty kompatibilní s vázáním. V dnešní době jsou nejrozšířenější dva typy, a to SNS a NNN vázání. SNS je systém, kdy je vázání přivrtané k lyži.
Typický je jeden výstupek, který zapadne do vodící drážky na botě. Typ NNN má dva výstupky a montuje se na NIS desku, která je už součástí běžecké lyže. Nebo nebo se na hladkou lyži namontuje podložka na kterou se vázání NNN nasune.
Závěrem je dobré připomenout, že nikdo není odborníkem na vše. Pokud si nejste jistí, nebojte se při nákupu poradit v prodejně s odborníky. Pomohou vám s výběrem a upozorní, na co si musíte dávat pozor.