Správný výběr běžeckých lyží může rozhodnout o tom, jestli si běžecké lyžování zamilujete, nebo se na běžky bude prášit. Proto vybírejte zodpovědně. Na trhu ale dnes najdete desítky výrobců a stovky typů lyží. Jak se ve výběru neztratit?
Začněte tím, že si určíte, na co budete běžky využívat. Nejčastěji se lyže dělí do tří kategorií:
- Běžky na klasický styl do upravené stopy
- Běžky na bruslení po upravené stopě
- Běžky do neupraveného terénu (backcountry)
Důležité je také rozhodnutí, jestli budete běžky používat na:
- upravených tratích (pak se zaměřte na běžky na klasiku a na bruslení),
- nebo mimo ně (vybírejte backcountry modely).
Jakmile máte jasno, kde a jakým stylem budete běžkovat, vyberte si model podle úrovně svých dovedností.
- Širší, měkčí a pomalejší turistické běžecké lyže jsou ideální pro začátečníky a běžkaře, kteří jezdí rekreačně, párkrát do roka.
- Rychlé a tvrdé sportovní běžecké lyže jsou určené pokročilým lyžařům více zaměřeným na výkon.
- Závodní běžecké lyže využijí pouze závodníci na dokonale upravených tratích.
Pokud hodně sportujete (i v jiných sportech) a máte dobrou fyzickou kondici ia slušnou pohybovou koordinaci, klidně se poohlédněte po sportovních modelech i v případě, že s běžkami začínáte. Budou vás motivovat k preciznějšímu zvládnutí techniky a i díky tomu vás bude běžecké lyžování postupně více a více bavit.
Samozřejmě můžete i backcountry lyže používat na upravených tratích nebo lyže na klasiku do stopy v neupraveném terénu, ale zážitek z takového běžkování nebude nic moc. Někdy se dokonce budete vyloženě trápit. Proto opravdu doporučujeme vybírat model podle toho, kde budete jezdit nejčastěji.
Jak vybrat běžky na klasiku?
Běžecké lyže na klasiku jsou dlouhé, úzké lyže ideální do upravené stopy. Protože klasický styl je při nízkém tempu fyzicky nenáročný, oblíbí si ho především začátečníci. Aby mohly běžky projet stopou i v momentě, kdy do ní nasněží čerstvá dávka prašanu, mají většinou mírně zvýšenou špičku.
Pro správný výběr běžeckých lyží se hodí pochopit rozdělení skluznice do 3 zón:
- 2 skluzné zóny (špička a pata) – důležité pro správný skluz po sněhu a rychlost.
- Odrazová zóna,neboli stoupací komora (uprostřed pod nohou) – základem klasické techniky je tlačení na tuto zónu a odraz do druhé nohy (tzv. diagonální krok). Do této zóny se také v případě mazacích běžek na klasický styl nanáší vosk, nebo zde najdete šupiny či stoupací pás.
Běžecké lyže na klasiku se pak dělí především podle odrazových zón na tři typy:
Běžecké lyže se šupinami
- V odrazové zóně je na skluznici zdrsněná plocha připomínající šupiny.
- Doporučují se úplným začátečníkům, protože se nemusí mazat a dobře přilnou ke sněhu.
- Usnadňují odraz, ale mají kratší délku skluzu.
- Hodí se hlavně na upravené tratě a dobře fungují za všech sněhových podmínek (zledovatělé, lepkavé atd.).
- Nevyžadují údržbu a pořídíte je nejlevněji ze všech typů.
Běžecké lyže typu Skin se stoupacím pásem (bez vosku)
- Mohérové pásy jsou ve směru jízdy hladké a lyže po nich klouže, ale v protisměru se jednotlivé vlasy vzpříčí a kladou odpor, čímž zabrání podklouznutí lyže a umožní odraz.
- V současnosti asi nejoblíbenější typ skluznice, který je také známý pod přezdívkou tulení pásy.
- Pásy však musíte obměňovat a také pořizovací cena těchto běžek je o něco vyšší.
Běžecké lyže s voskovací skluznicí (mazací běžky, neboli WAX )
- Lyže má úplně hladkou skluznici. Míru skluzu a přilnavosti ovlivníte nanášením různých druhů vosku na odrazovou zónu.
- Pro pokročilé nebo závodní lyžaře.
- Špatným voskováním můžete svůj zážitek z běžkování také pokazit, proto raději tento typ přenechte zkušeným běžkařům.
- Běžky by se měly mazat před každou jízdou, což je časově náročné.
Jak vybrat běžky na bruslení
Běžecké lyže na bruslení jsou dlouhé a úzké lyže. Jsou ideální pro jízdu na široké rovné zóně upravených tratí. Poznáte je podle špičky, která se na rozdíl od lyží na klasiku téměř neohýbá směrem nahoru. Zároveň nejsou v oblasti vázání tolik vyvýšené, protože odraz se provádí z celé délky lyže a skluz je také veden přes celý objem skluznice.
Skate (bruslení) je vysoce aerobní typ klasického lyžování, který využívá výrazné zapojení holí, šikmý bruslařský pohyb. Často se při něm nosí aerodynamické vrstvy oblečení (i rekreačně).
Stejně jako klasické lyže jsou i lyže na skate úzké a nemají kovové hrany. Zásadní při výběru je především jejich tvrdost.
- Měkké běžky využijí především začátečníci, protože jim umožňují snadnější odraz, ale nedosahují takové rychlosti kvůli horšímu skluzu (nedochází k tak plynulému přenosu energie do lyže).
- Tvrdé běžky si osvojí sportovní a závodní běžkaři, protože odraz je na nich sice náročnější, ale zato odmění lyžaře krásným dlouhým skluzem.
Běžky pro kombinaci klasiky a bruslení
Pokud nemáte vyhraněný styl a užíváte si změny, vyberte si běžky pro kombinovanou techniku. Díky kompromisnímu řešení umožňují klasickou i bruslařskou techniku. Svou konstrukcí jsou podobné spíše lyžím na klasickou techniku, ale jsou tvrdší, méně vypouklé v místě vázání a vyžadují pravidelné mazání. Jejich délku zvolte kratší než u klasických běžek.
Jak vybrat správné běžky na backcountry (do neupraveného terénu)
Na první pohled vypadají backcountry lyže určené pro běžecké lyžování podobně jako sjezdové lyže. Jsou mnohem širší než klasické běžecké lyže a poskytují tak větší základnu, která vám pomůže udržet se na sněhu bez boření v hlubokém prašanu.
Pokud patříte mezi ty, kteří se rádi kochají okolní přírodou a často vyrážíte na dlouhé výlety po neupravených tratích s batohem na zádech, backcountry model si zamilujete. Do středisek se s nimi ale ani neobtěžujte, do stopy se prostě nevejdou.
Hodí se naopak do zvlněného a kopcovitého terénu, kde je možnost mírně prodloužených sjezdů ve stylu telemarku. Backcountry lyže jsou kratší a širší než většina klasických lyží, bývají také o něco těžší a odolnější.
Najdete mezi nimi i silné horolezecké lyže s kovovými hranami, které pomáhají při traverzování a sjíždění. Ty jsou určeny pokročilejším alpinistům.
Chcete-li stopu i terén, volte hybridní běžecké lyže
Někde uprostřed mezi klasickými běžeckými lyžemi a terénními turistickými lyžemi jsou hybridní lyže. Stejně jako backcountry lyže mají zpravidla kratší rozměry a kovové hrany v plné nebo částečné délce pro stoupání a sjezd.
Jsou širší než klasické lyže pro větší nadnášení na sněhu, ale ne tak široké, aby se nevešly do stopy. Pokud máte rádi backcountry nebo objevování mimo stopu, ale zároveň si sem tam zpestříte den jízdou ve stopě, mohou to být lyže pro vás (lyže musí být široké 65 mm nebo méně, aby mohly klouzat po upravené stopě).
Jaký vybrat materiál
Důležitou roli při výběru běžeckých lyží hraje také materiál. Hlavně proto, že z velké míry určuje výslednou cenu. Nejčastěji se využívají dva typy jádra:
- Nejlevnější lyže mají jádro ze dřeva a jsou poměrně těžké (ale odolné). Prodávají se ale v několika úrovních od lepených přes frézované až po lehké jádro se vzduchovými kanálky pro odlehčení.
- Vyšší úroveň představuje kompozitové jádro, které je doplňováno dalšími materiály od polyuretanu přes skelná vlákna po karbon. Nejpokročilejší modely využívají karbonový oplet v kombinaci se skelným vláknem a dosahují tak vysoké tvrdosti a zároveň nízké váhy. Tyto modely jsou ale také nejdražší.